Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Multimedia szkolne

 


Z pamiętnika gimnazjalisty   

  
Teledysk - Promocja szkoły  


 


Jingle Bells 

Słowa kolędy, w języku angielskim, napisali uczniowie klas dwujęzycznych: 1a i 1b

w roku szkolnym 2015 / 2016. 


Tańczące elfy 

Uczniowie klas drugich i trzech naszego gimnazjum wzięli udział w przedstawieniu w języku angielskim w czterech ursynowskich przedszkolach. Przedstawienie "Christmas" przygotowała wraz z uczniami nauczycielka języka angielskiego - pani Lidia Kwiatkowska. Autorem zdjęć i filmu jest Krzysztof Fijałkowski. 


  

Bal absolwentów 2015 

  


   

LibDub Gimnazjum93 

 


  

Halloween 2016

 


 

    

Scary lesson

 On October 19th students from class 2A were recording video called "scary lesson" in the background  there was Michael Jackson’s song “Thriller”. Everyone looked amazing and scary. We switched off the lights in the class and started making short films. We had to make our own lanterns. Two girls made pumpkin lanterns. They cut smile and creepy eyes and put a candle in a pumpkin. It looked really magical. The rest of the class did lanterns from jars in different ways, according to their own ideas. Everybody made up their own character because the movie was about the class of "monsters". For example  Damian was Joker. At the beginning of the lesson everybody had to do makeovers. We painted Damian's hair green and his face  white. We all had some scars and some creepy things on us. When we disguised ourselves and finished makeovers and  we did a filming part. The plot was that one boy in the class is kidnapped by a strange girl. Then they were found in the toilet . And everything ends happily and funny. I think it was a great idea to make this video and we all had fun doing it. I think that Mrs Sylwia had a great idea. W really enjoyed this time!

Students from 2A 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona używa plików cookies. Korzystając z witryny zgadzasz się na ich stosowanie.  [więcej]